لوگوی نوند

روش خدماتی‌سازی شماره‌ی پیامک

اگر شما می‌خواهید به مشتریان‌تان و کسانی که شماره‌ی‌شان را برای دریافت پیامک به شما داده‌اند پیامک خدماتی بفرستید، لطفا ادامه‌ی این مطلب را بخوانید

تصویر برای زیبایی متن

از سال ۱۳۹۲ پیامک‌های ارسالی از سرشماره‌های پیامک‌های انبوه، شامل شماره‌های ۱۰۰۰، ۲۰۰۰، ۳۰۰۰، ۵۰۰۰، ۰۲۱ و ۰۲۶ به دو بخش تقسیم شدند؛ پیامک‌های تبلیغاتی و پیامک‌های خدماتی.

به طور خلاصه پیامک‌های تبلیغاتی پیامک‌هایی هستند که گیرنده پیامک، درخواست دریافت آن را نکرده و پیامک می‌تواند بدون تایید گیرنده به وی ارسال شود. به همین ترتیب پیامک خدماتی، پیامکی‌ست که گیرنده درخواست دریافت آن را کرده، مثلا در زمان ثبت نام در سایت، یا ثبت خرید از فروشگاه شماره‌ی موبایل خود را برای دریافت پیامک، معرفی کرده است. علاوه بر این، گیرنده‌ی پیامک خدماتی در هر لحظه باید بتواند از تصمیم خود برای دریافت پیامک خدماتی از جای خاصی منصرف بشود. در این صورت دیگر آن شماره نباید به فرد منصرف‌شده پیامک حتی خدماتی بفرستد.

پیامک‌های خدماتی می‌توانند بسیار متنوع باشند، مثلا کد فعالسازی حساب کاربری در سایت یا اپ موبایل، اطلاع‌رسانی از موجودی حساب بانکی و انجام تراکنش، اطلاع بابت قبض موبایل، برق، گاز و …، اطلاع از پیشنهادات ویژه‌ی فروشگاه (که با تبلیغات برای فروشگاه فرق می‌کند) و …

با این اوصاف، دارندگان شماره‌های موبایل می‌توانند به صورت کلی به اپراتور اعلام کنند که قصد دریافت پیامک‌های خدماتی را دارند یا ندارند. پس از اعلام به اپراتور، پیامک‌های متناسب با درخواست دارنده‌ی موبایل، به وی ارسال می‌شود. مثلا اگر فردی به اپراتور همراه اول اعلام کند مایل به دریافت پیامک‌های تبلیغاتی نیست، شماره‌اش در فهرست شماره‌های مسدودی وارد شده و پس از آن، هیچ پیامکی از شماره‌های پیامکی تبلیغاتی برای وی ارسال نمی‌شود. اما اگر برای دریافت پیامک‌های تبلیغاتی اعلام تمایل کرده باشد، همه‌ی پیامک‌ها صرف نظر از نوع شماره‌ی پیامکی فرستنده، اعم از شماره‌های خدماتی و شماره‌های تبلیغاتی برای وی ارسال می‌شود.

با این اوصاف برای صاحبان کسب و کار و نیز سازمان‌های دولتی و خصوصی بسیار مهم است نوع شماره‌ی پیامک خودشان را با توجه به نیازشان مشخص کنند. اگر مخاطبین شما اطلاعات شخصی‌شان را با پیامک دریافت می‌کنند (مثلا جزئیات خرید، یادآوری اقساط و …) بهتر است برای اطمینان از دریافت پیامک توسط مخاطب، شماره‌ی پیامک‌تان را خدماتی کنید. اما اگر از شماره‌ی پیامک، برای ارسال تبلیغات استفاده می‌کنید، بایستی حتما شماره‌ی پیامک تبلیغاتی داشته باشید.

آیا امکان استفاده‌ی همزمان خدماتی و تبلیغاتی از یک شماره وجود دارد؟

خیر! نمی‌توان به صورت همزمان از یک شماره‌ی پیامک هم به صورت خدماتی و هم به صورت تبلیغاتی استفاده کرد

آیا امکان استفاده‌ی تبلیغاتی از شماره‌های خدماتی وجود دارد؟

اگرچه فردی می‌تواند از شماره‌ی خدماتی برای ارسال پیامک تبلیغاتی به افراد مسدودکننده‌ی پیامک استفاده کند، اما این استفاده مشکلات فراوانی برای فرستنده به بار خواهد آورد که عبارتند از:

 • تبدیل شماره‌ی خدماتی به تبلیغاتی
 • لغو امتیاز شماره‌ی پیامک
 • اعمال جریمه‌ی سنگین به ازای هر پیامک که با هر بار سوءاستفاده مبلغ جریمه افزایش می‌یابد
 • معرفی به دادگاه و اعمال قوانین که می‌تواند علاوه بر جریمه‌های مالی شامل موارد دیگری مانند محرومیت از خدمات اجتماعی و حتی زندان هم بشود

هر یک از جریمه‌های بالا می‌تواند به تنهایی یا با ترکیب با سایرین اعمال شود. علاوه بر موارد بالا دقت بفرمایید ارسال پیامک تبلیغاتی به کسی که علاقه‌ای به دریافت آن ندارد، نه تنها باعث افزایش فروش نخواهد شد، بلکه موجب بروز مشکلاتی برای کسب‌وکار و سازمان فرستنده شامل «افزایش نارضایتی»، «شکایت کیفری»، «شکایت حقوقی»، «هزینه‌های سنگین مالی»، «بروز درگیری در محیط فروشگاه و سازمان» و … بشود. بنابراین با احترام به خواست مشترک، می‌توانید از سایر طرق و روش‌ها به این افراد اطلاع‌رسانی کنید. مثلا با قراردادن آنها در فهرست اولین مشتریانی که از تخفیف‌ها آگاه می‌شوند، آنها را به ثبت نام و اعلام داوطلبانه‌ی درخواست دریافت پیامک، ترغیب کنید.

آیا امکان داشتن یک شماره‌ی پیامک خدماتی و یک شماره‌ی پیامک تبلیغاتی مجزا وجود دارد؟

بله! نوند به شما این امکان را می‌دهد که چندین شماره‌ی پیامک داشته باشید. شما می‌توانید برای شماره‌های مد نظرتان درخواست خدماتی‌سازی داده و پیامک‌های خدماتی‌تان را فقط از طریق شماره‌های خدماتی بفرستید. همچنین علاوه بر این، از شماره‌های تبلیغاتی نیز برای ارسال پیامک‌های تبلیغاتی استفاده کنید.

چطوری می‌توانم شماره‌ی پیامکم را خدماتی کنم؟

نوند به عنوان اپراتور پیشروی پیامک، هم‌اکنون این امکان را برای همه‌ی صاحبان شماره‌های پیامک و اس‌ام‌اس فراهم آورده تا شماره‌ی پیامک‌شان را خدماتی کنند و پیامک‌های خدماتی‌شان را ازین طریق به مخاطبان‌شان ارسال کنند. فرآیند خدماتی‌سازی شماره‌های پیامک به صورت زیر است:

 • دریافت فرم تعهدنامه‌ی تعریف شماره‌ی خدماتی، تکمیل، چاپ، مهروامضا، اسکن، ارسال تصویر و نگهداری از اصل برگه تا زمان تایید اولیه.
  • حتما اطلاعات را در فایل word دانلود شده، تایپ کنید.
  • پرسشنامه را به صورت دستنویس پر نکنید
  • پرسشنامه‌ی پرشده را در سربرگ سازمان چاپ کنید
  • عناصر پرسشنامه را جابجا یا حذف نکنید
  • تمامی اطلاعات خواسته‌شده در پرسشنامه را به طور دقیق و کامل پر کنید
  • برای اسکن می‌توانید از نرم‌افزارهای اسکن موبایل مانند CamScanner استفاده کنید (دریافت از گوگل‌پلی، کافه‌بازار و اپ‌استور)
  • دقت کنید تصویر اسکن بایستی کاملا خوانا و واضح باشد
  • تعهدنامه نباید بیشتر از یک صفحه شود. بنابراین در صورتی که سربرگ سازمان حاشیه‌های زیادی دارد، سعی کنید حاشیه‌ها را به کمترین حالت برسانید
  • اندازه و نوع فونت تعهدنامه را تغییر ندهید.
  • اطلاعات مورد استفاده برای تکمیل تعهدنامه باید با اطلاعات تکمیل شده برای هویت برابر باشند
  • تصویر را به یکی از نشانی‌های زیر ارسال کنید:
   • ایمیل info@navand.com
   • تلگرام نوند t.me/NavandPayamakSupport یا t.me/+989352158223
   • اگر امکان ارسال ایمیل یا تلگرام ندارید می‌توانید تصویر تعهدنامه‌ی مهروامضا شده را به واتسپ نوند (wa.me/+989352158223) بفرستید (به دلیل پاک شدن فایل‌ها از واتسپ این روش پیشنهاد نمی‌شود)
 • تهیه‌ی فهرست گیرندگان پیامک (کسانی که درخواست دریافت پیامک خدماتی را به شما ارائه کرده‌اند) به صورت فایل متنی.
  • این فایل باید در هر خط شامل یک شماره‌ی موبایل باشد. نیازی به ارائه‌ی جزئیات بیشتر مانند روش درخواست یا نام و نام خانوادگی در فایل نیست
 • ارسال این اطلاعات به نوند به هر یک از روش‌های تماس موجود
 • پیگیری بابت تایید اولیه‌ی اطلاعات
 • ارسالی پستی اصل تعهدنامه به نوند

نوند چه خدماتی به دارندگان شماره‌های خدماتی ارائه می‌کند؟

نوند به عنوان پنل پیشرو در خدمات پیامک، امکانات کاربردی‌ای در راستای پیاده‌سازی هر چه راحت‌تر پیامک‌های خدماتی ارائه می‌کند. این خدمات عبارتند از:

 • افزودن خودکار کد لغو اشتراک به انتهای پیامک‌ها.
  طبق آیین‌نامه‌ی ارسال پیامک خدماتی، فرستنده‌ی پیامک باید امکاناتی به گیرنده‌ی پیامک برای لغو اشتراک ارائه بدهد. دو روش پیشنهادشده عبارتند از ارسال دوره‌ای پیامک اطلاع‌رسانی (مثلا هر هفتگی یا ماهانه به مخاطب) یا زیرنویس در هر پیامک. نوند به صورت خودکار، کد لغو اشتراک را به انتهای پیامک شما اضافه می‌کند تا خیال شما از جهت شکایت‌های احتمالی و لغو خدماتی‌سازی و سایر جریمه‌ها راحت باشد.

 • لغو اشتراک با پیامک.
  گیرنده‌ی پیامک می‌تواند با ارسال کد افزوده شده به انتهای پیامک به شماره‌ی فرستنده، به سادگی از خبرنامه خارج شود.

 • مدیریت فهرست شماره‌های لغو اشتراک و مشترک
  نوند این امکان را به دارندگان شماره‌ی خدماتی می‌دهد تا فهرست تمام شماره‌های خارج‌شده از خبرنامه را مشاهده کرده و در صورت نیاز با آنها با سایر روش‌ها، تماس بگیرند.

 • اشتراک مجدد در خبرنامه.
  در زمان لغو اشتراک خبرنامه، نوند با ارسال کدی به فرد لغوکننده، امکان عضویت مجدد در خبرنامه را به وی می‌دهد. هر زمان گیرنده‌ی پیامک، کد عضویت را به شماره‌ی فرستنده بفرستد، دوباره عضو خبرنامه شده و پیامک‌ها را دریافت می‌کند

 • جلوگیری از ارسال پیامک به فرد لغو اشتراک کرده.
  در زمان ارسال پیامک، شماره‌ی افرادی که که عضویتشان در خبرنامه را لغو کرده‌اند، با اطلاع به فرستنده، از فهرست گیرندگان حذف می‌شود.

با دوستان و همکاران خود در میان بگذارید: